Mity o kawie
Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Popijamy ją w pracy dla pobudzenia umysłu, filiżanka aromatycznej kawy jest także nieodłącznym towarzyszem spotkań z przyjaciółmi, imprez rodzinnych. Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia kubka solidnej kawy. Nie brakuje jednak jej przeciwników – bo szkodzi, bo wcale nie pobudza, uzależnia, itp. Ile w tym prawdy? Postanowiliśmy raz na zawsze rozprawić się z najczęściej spotykanymi mitami na temat kawy. Zachęcamy do lektury artykułu, być może zmieni on Wasze spojrzenie na temat tego „szatańskiego napoju”.
MIT 1: Kawa jest głównym sprawcą powstania wrzodów żołądka
Ile razy powtarzano Wam, że przez picie kawy nabawicie się wrzodów żołądka? Nie wiedzieć dlaczego – jest to jeden z najczęściej powielanych mitów. A przecież ogólnie wiadomo, że sprawcą wrzodów żołądka jest bakteria Helicobacter pylori, która nie ma z kawą nic wspólnego. Prawdą jest jednak, że u osób cierpiących na dolegliwości związane z wrzodami, picie kawy powinno zostać ograniczone do minimum.
MIT: 2 Osoby cierpiące na migreny nie powinny pić kawy
Kolejny mit! Większość osób nawet nie wie, że wiele leków przeciwmigrenowych zawiera w swoim składzie właśnie kofeinę! Dlatego osoby borykające się z nawrotami bólów migrenowych powinny regularnie pić kawę – zawarta w niej kofeina stanowi naturalny sposób na łagodzenie dolegliwości.
MIT3: Kawa powoduje arytmię serca
Picie kawy przez osoby zdrowe nie ma żadnego wpływu na pracę serca. Obserwuje się natomiast wzrost ciśnienia u osób wrażliwych na kofeinę. Dlatego miłośnicy kawy borykający się z problemem wysokiego ciśnienia tętniczego oraz chorobami serca powinni przerzucić się na kawę bezkofeinową bądź też skonsultować tę kwestię ze swoim lekarzem.
MIT 4: Kawa rozpuszczalna jest zdrowsza od mielonej
Skąd się wziął ten mit? Nie mamy pojęcia. Przecież to kawa rozpuszczalna jest produktem bardziej przetworzonym i zawiera znacznie więcej dodatków typu barwniki i konserwanty. Kawa mielona nie zawiera tylu „ulepszaczy”, a przy tym nie jest poddawana tylu różnym procesom technologicznym co rozpuszczalna.
MIT 5: Kawa spożywana w dużych ilościach zwiększa ryzyko zachorowania na raka
Żadne z przeprowadzonych badań nie wykazały związku pomiędzy piciem kawy a wzrostem zachorowalności na choroby nowotworowe. Co więcej – okazuje się, że regularne spożywanie kawy przez mężczyzn zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty!
Pół na pół, czyli i prawda i mit…
Jak widzicie, większość plotek na temat kawy nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jednak w niektórych jest ziarnko prawdy – chodzi m.in. o kwestię picia kawy w ciąży. Na ten temat są różne opinie, pojawiają się także zdania, że kofeina zwiększa ryzyko poronienia. Nie można popadać w skrajności. Na ten temat przeprowadzono mnóstwo badań, które wykazały, że w ciąży nie trzeba rezygnować z picia kawy – należy jednak ograniczyć jej spożywanie. Dopuszczalna dawka kofeiny u kobiety w ciąży do 200-300 mg (należy jednak pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie!).
Kawa uzależnia… Owszem, tu przyznajemy rację. Ale nie dlatego, że jest to używka silnie uzależniająca tak samo jak np. papierosy czy alkohol. Kawa po prostu uzależnia od swojego aromatu, pysznego smaku i stanowi raczej rytuał niż uzależnienie. Fizycznego uzależnienia od kawy nie potwierdzają żadne badania naukowe!