Jak prawidłowo mielić kawę?

Zastanawialiście się kiedyś, jak to możliwe, że ta sama kawa za każdym razem może smakować inaczej? Zarówno smak, jak i aromat kawy zależy od wielu czynników. Ważny jest nie tylko odpowiedni dobór ziaren, ale i sposób ich mielenia i parzenia. Ma to ogromy wpływ na walory smakowe, a także aromat sporządzonego napoju. Często zapominamy o tym i mielimy kawę „na oko” zwykłym młynkiem, nie przykładając uwagi do stopnia zmielenia ziarna. To ogromny błąd!

O co chodzi z tym mieleniem?

Świeżo zmielona kawa zachwyca smakiem i aromatem. Warto mielić ją na bieżąco – by zachowała w pełni swoje właściwości (np. by nie wywietrzała). Mielić możemy zarówno ręcznie, jak i automatycznie, a odpowiednia grubość mielenia kawy zapewni idealny smak – dopasowany do indywidualnych preferencji.

Kawa gruboziarnista

Ziarna o niskim stopniu zmielenia sprawdzą się przy stosowaniu ekspresów przelewowych oraz urządzeń typu praska francuska. Przygotowanie kawy przy użyciu tego rodzaju sprzętu składa się m.in. z etapu odseparowania fusów od zaparzonego napoju. W innym przypadku grube ziarna nie sprawdzą się – fusy zdecydowanie zmniejszą przyjemność picia kawy. Parzenie kawy gruboziarnistej wymaga również więcej czasu. Jednak ma to swoje zalety – dzięki dłuższemu procesowi parzenia wszystkie olejki aromatyczne uwalniane są powoli, przez co możemy dłużej delektować się niepowtarzalnym zapachem ulubionego napoju.

Kawa średnio zmielona

W tradycyjnych kawiarkach sprawdzą się ziarna średnio zmielone, czyli o wielkości ziarnka piasku. Wyższy poziom zmielenia powoduje krótszy czas parzenia niż w przypadku kawy gruboziarnistej. Ziarna łatwiej oddają też swoją esencję, co zapewnia intensywny smak oraz aromat. Nie musimy się tutaj martwić o fusy – zostaną one bez problemu odseparowane po zaparzeniu (przez filtry bądź sitko).

Kawa drobno zmielona

Najczęściej spotykana jest chyba kawa o wysokim stopniu zmieleniu. Jest ona aksamitna w dotyku, praktycznie nie widać i nie czuć drobinek kawy. Stosowana jest zazwyczaj w ekspresach ciśnieniowych, gdzie w ciągu kilkudziesięciu sekund możemy stworzyć idealne espresso o doskonałych walorach smakowych i aromatycznych. Kawę taką cechuje intensywny smak i aromat – pomimo bardzo krótkiego czasu parzenia.
Zwolennicy tradycyjnej kawy po turecku, nazywanej często po prostu „parzoną” z pewnością docenią właściwości najdrobniej zmielonych ziaren, które pozwolą „wycisnąć” z kawy moc i aromat bez długiego procesu parzenia.

Czym mielić?

Dla uzyskania odpowiedniego stopnia zmielenia ziaren niezwykle ważny jest młynek umożliwiający regulację grubości mielenia. Ogromną rolę odgrywają tu również ostrza, które zapewniają równomierne rozdrobnienie ziaren. Ważne jest, by ostrza były wykonane z materiałów odpornych na rdzę oraz uszkodzenia mechaniczne (pęknięcia, odkształcenia, itp.)

Wbrew pozorom młynki ręczne cieszą się ogromną popularnością i to nie tylko wśród zwolenników tradycyjnych rozwiązań. Nie chodzi tu również o cenę. Każdy miłośnik kawy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ręcznie zmielone ziarna pozwalają na zachowanie wyjątkowego aromatu. Ma to związek z tym, że urządzenia ręczne nie wytwarzają podczas pracy wysokiej temperatury, która wpływa na jakość ziaren. Oczywiście wcale nie oznacza to, że młynki automatyczne stanowią gorsze rozwiązanie! W tym przypadku musimy po prostu zwrócić szczególną uwagę na parametry urządzenia – modele umożliwiające ustawienie niskiego tempa pracy nie spowodują przegrzania ziaren, a tym samym nie wpłyną negatywnie na ich właściwości. Dlatego przy zakupie warto kierować się mocą oraz liczbą obrotów na minutę.