Arabika a Robusta - czym różnią się najpopularniejsze gatunki kaw?

Istnieje ponad 100 gatunków kaw, o czym doskonale wiedzą prawdziwi znawcy tego magicznego napoju. Jednak nie trzeba być wybitnym kawoszem, by wiedzieć, że najczęściej spotykanymi odmianami są: Arabika i Robusta. Jesteście w stanie wskazać różnice pomiędzy nimi i na podstawie samego aromatu bądź bukietu smakowego wskazać daną odmianę?
Jeśli nie, pora nadrobić braki w wiedzy o podstawowych gatunkach kawy! Pomoże w tym nasze małe zestawienie najistotniejszych różnic.

UPRAWA
Obie odmiany kawy występują naturalnie pomiędzy Zwrotnikiem Raka a Zwrotnikiem Koziorożca. Jest to obszar Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej. Arabika jest dość trudna w uprawie, ponieważ jest wrażliwa na choroby, a także na wahania temperatury. Najdogodniejsza temperatura do jej uprawy to 15-24°C. Robusta natomiast nie ma aż tak wygórowanych wymagań – dobrze rośnie w temperaturze 18-36°C, jest odporna na szkodniki, choroby i zmienne warunki atmosferyczne. Daje również więcej kawy na hektar niż Arabika.

KSZTAŁT ZIAREN
Przyglądaliście się kiedyś ziarnom kawy? Na podstawie ich wyglądu można określić odmianę. Ziarna Arabiki w porównaniu do ziaren Robusty są większe i mają bardziej eliptyczny kształt. Mają one również charakterystyczne pęknięcie na środku – w ziarnach Arabiki przyjmuje ono formę falistą, natomiast w ziarnach Robusty jest to linia prosta.

SMAK
Z pewnością bardziej niż warunki uprawy i kształt ziaren interesuje Was smak poszczególnych gatunków kawy. Miłośnicy delikatnego, łagodnego smaku z nutami słodkawymi z pewnością wybiorą ziarna Arabiki. Można tutaj wyczuć posmak czekoladowy, korzenny, a czasem i nutę miodu. Robusta natomiast to propozycja dla zwolenników mocnych doznań smakowych. Ten gatunek charakteryzuje się zdecydowanie bardziej wyrazistym i ostrym smakiem niż Arabika.

AROMAT
Nie bez znaczenia jest aromat. Picie kawy to nie tylko rozkosz dla podniebienia, ale i przyjemność delektowania się jej niepowtarzalnym zapachem. Robusta bez wątpienia charakteryzuje się mocniejszym, ostrzejszym aromatem. Arabika natomiast wyróżnia się bogactwem aromatów – delikatnych, ale za to zróżnicowanych.

ZAWARTOŚĆ KOFEINY
Tym, co różni omawiane gatunki kaw, jest także zawartość kofeiny. Pod tym względem zdecydowanie króluje Robusta zawierająca nawet dwa razy więcej kofeiny niż Arabika (Arabika ok. 0,9-1,5%, Robusta ok. 2-2,7%).

CENA
Ze względu na warunki uprawy i wielkość zbiorów ceny poszczególnych odmian kaw znacznie się różnią. Robusta jest mniej wymagająca w uprawie i daje obfite, częste zbiory – dzięki temu jej ziarna są znacznie tańsze w stosunku do trudnej w uprawie i dającej mniejsze zbiory Arabiki. Należy pamiętać, że niższa cena Robusty nie oznacza niższej jakości, a jedynie wynika z bezproblemowej uprawy.

A dla tych, którzy nadal nie mogą się zdecydować i szukają kompromisu pomiędzy Arabiką a Robustą, mamy dobrą wiadomość. Niesamowite właściwości ziaren obu gatunków połączone zostały w mieszankach kawowych! Nasza kawa Giovani stanowi idealne połączenie pochodzącej z Ameryki Arabiki z azjatycką Robustą.